Przesuwa na górę strony

Tak zmieniał się świecki zamek. Galeria zdjęć

Przebudowa zamku

Zamek wciąż pozostaje zamknięty dla zwiedzających, co oczywiście ma związek z prowadzoną przebudową. Na razie nie ma dokładnej daty, kiedy znowu będzie można do niego wejść i na własne oczy zobaczyć, jak bardzo się zmienił. Dlatego proponujemy krótką fotograficzną wycieczkę po odmienionych wnętrzach.

Przebudowa zamku trwa od kwietnia 2020 r. Pierwszy etap obejmował remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego, odtworzenie gwiaździstych sklepień nad kaplicą i kapitularzem oraz odbudowę ścian między nimi. Zamontowano też kręcone schody prowadzące na wieżę. Powstał też szyb windy.

Szczególne wrażenie robią, misternie odtworzone, sklepienia. Za sprawą nowego stropu, który został przykryty wspomnianymi sklepieniami, pojawił się kolejny poziom z dwiema nowymi salami. 

Prawdziwą metamorfozę przeszły też podziemia. Dzięki betonowej kopule na dziedzińcu udało się zatrzymać proces przenikania wody do piwnic. Wyrządziła ona duże szkody w sklepieniach, które na szczęście udało się naprawić.

Niedawno ukończono wzmacnianie części nad wschodnią piwnicą pokrytą posadzką z cegieł.

Wykonano to już w ramach drugiego etapu przebudowy. Zakłada on m.in. dalszą renowację murów wewnątrz zamku, wzmocnienie wału prowadzącego do warowni oraz prace na dziedzińcu.

Dzięki tym ostatnim udało się w pełni potwierdzić przypuszczenia na temat faktycznego kształtu zamku w średniowieczu.

W czasie remontu dziedzińca zostanie odtworzona linia wskazująca obrys pozostałych skrzydeł zamku. Dzięki temu łatwiej będzie sobie wyobrazić, jak wyglądał on przed kilkuset laty.

Za drugi etap przebudowy zamku w Świeciu, podobnie jak w przypadku pierwszego, odpowiada  bydgoska firma Kontbud.

Zakończenia drugiego etapu przebudowy należy się spodziewać jesienią tego roku.

Mam nadzieję, że kolejnym etapem będzie nowy, dwuspadowy dach, podobny do tego w średniowieczu  – mówi Wiesław Ratkowski, kierownik Wydziału Budownictwa, Architektury, Geodezji, Gospodarki Gruntami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Świeciu. – Wszystko zależy jednak od pieniędzy. W grę wchodzi duża kwota, ale też efekt, jaki w ten sposób uzyskamy będzie kapitalny – podkreśla  Wiesław Ratkowski.

Po zakończeniu przebudowy, do zamku przeniesie się Izba Regionalna Ziemi Świeckiej, powstaną sale wystawowe, zabytek będzie miejscem spotkań, wystaw, konferencji i kameralnych koncertów.

Na zdjęciach widać, jak zmieniał się świecki zamek od momentu rozpoczęcia przebudowy przed trzema laty do chwili obecnej.

Autor: red. admin