Przesuwa na górę strony
poniedziałek, 04 października 2021 - Aktualności Przenosi do archiwum kategorii Aktualności

W szybkim tempie postępuje budowa mieszkań chronionych i wspomaganych

Budowa mieszkań chronionych i wspomaganych

W budynku powstaną mieszkania wspomagane i chronione dla starszych osób. W przyszłym roku znajdzie tu bezpieczną przystań około 50 seniorów.

Doniesienia o trudnościach z dostępem do niektórych materiałów budowlanych na szczęście nie mają wpływu na tempo budowy bloku.

Skończyliśmy już układanie instalacji elektrycznej i sanitarnej na parterze i rozpoczynamy w tej chwili podobne prace na piętrze – tłumaczy Krystian Falkowski, kierownik robót. – Niebawem zakończymy kładzenie tynków na parterze i będziemy mogli przejść na pierwsze piętro, gdzie dobiega właśnie końca stawianie ścianek działowych.  

W trzykondygnacyjnym budynku, który powstanie u zbiegu ulic Chrobrego i Bony na górnych Mariankach, znajdzie się 6 mieszkań chronionych (każde dla maksymalnie 6 osób) oraz 8 mieszkań wspomaganych (jedno i dwuosobowych). Łącznie dla blisko 50 osób.

Na parterze działać będzie część wspólna z domem dziennego pobytu. Wszystko będzie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Główna różnica między mieszkaniami chronionymi a wspomaganymi zależy od stopnia samodzielności seniora – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Mieszkania chronione powstaną z myślą o seniorach, którzy wymagają całodobowej opieki, bo nie radzą sobie w samodzielnym funkcjonowaniu. Natomiast mieszkania wspomagane są przeznaczone są dla osób, które potrzebują jedynie pomocy świadczonej przez kilka godzin w zależności od indywidualnych potrzeb.

Nasza gmina jest pionierem nowoczesnego podejścia do zapewnienia opieki potrzebującym i seniorom – podkreśla Krzysztof Kułakowski. – Będzie to pierwszy w Polsce budynek łączący mieszkania wspomagane, mieszkania chronione i dom dziennego pobytu.

Budowa rozpoczęła się w marcu tego roku i potrwa do końca kwietnia 2022 r. Koszt inwestycji to 7 mln 379 tys. zł. Przetarg wygrała firma Solgrud z Grudziądza.

Autor: red. admin