Przesuwa na górę strony

W tym roku ruszy budowa mieszkań czynszowych

Wizualizacja budynku

Są rodziny, które marzą o własnym mieszkaniu, ale nie stać ich na kredyt hipoteczny lub obawiają się zadłużać na wiele lat. Z myślą o takich osobach, dla których – przy dwóch pracujących członkach rodziny - wydatek rzędu 1,5 - 2 tys. zł miesięcznie nie będzie wielkim wyzwaniem, powstaną w Świeciu mieszkania czynszowe.

Mieszkania czynszowe wybuduje spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN – Bydgoski, której gmina Świecie jest udziałowcem.

Pozyskaliśmy 3 mln zł dofinansowania z budżetu państwa na wkład finansowy w działalność spółki. Jest też szansa na otrzymanie atrakcyjnych kredytów na sfinansowanie przedsięwzięcia – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Największą zaletą dla mieszkańców będą stosunkowo niskie koszty utrzymania mieszkań w porównaniu z ich wysokim standardem. Dodatkowo w przyszłości będzie możliwość wykupu lokalu na własność.

Jestem przekonany, że to krok w stronę lepszego jutra dla kolejnych osób marzących o komfortowym mieszkaniu w naszej gminie – podkreśla Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Pierwszy blok powstanie w Świeciu na działce położonej przy ul. Wojsk Łączności, nieopodal dawnej jednostki wojskowej. Jest już pozwolenie na budowę.

Planujemy rozpocząć budowę jesienią tego roku i sfinalizować prace przed końcem 2025 r. – mówi Szymon Łepski, prezes SIM KZN-Bydgoski. – Budynek będzie miał 45 mieszkań o powierzchni od 35 do 65 metrów kwadratowych. Jeśli będzie zainteresowanie mieszkańców mamy działkę, aby postawić tam jeszcze kolejne dwa takie same bloki – dodaje.

Nowoczesny i tani w utrzymaniu

Budynek będzie nowoczesny, energooszczędny i zbudowany z najwyższej jakości materiałów.

Do tego będzie ogrzewany pompą ciepła, która będzie wykorzystywała prąd z paneli fotowoltaicznych – wyjaśnia Szymon Łepski. – Można więc założyć, że koszty eksploatacyjne nie będą wysokie. W każdym naszym bloku będzie również winda stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych, która będzie mogła służyć także do przewozu mebli – zapowiada.

Mieszkania będą oddawane partnerom w stanie „pod klucz”, czyli gotowe do zamieszkania.

Pod koniec inwestycji mieszkańcy będą mogli wybrać, czy chcą w łazience wannę, czy kabinę natryskową. W każdym mieszkaniu będzie kuchenka, zlew, umywalka, sedes, łazienki wykończone płytkami ceramicznymi, a na podłodze w pokojach panele – wymienia prezes.

Dla kogo mieszkanie?

Mieszkanie SIM może otrzymać osoba, która nie ma własnego lokalu w gminie Świecie. Najemca nie może przekraczać określonego kryterium dochodowego. Singiel nie może zarabiać więcej niż 5915 zł netto miesięcznie, para – więcej niż 8281 zł, a dochód czteroosobowej rodziny nie może przekraczać 13 407 zł miesięcznie.

O tym, kto będzie miał pierwszeństwo podczas wnioskowania o mieszkanie ze Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zdecydują radni Rady Miejskiej w Świeciu na sesji 29 lutego.

Koszty najemców

Po podpisaniu umowy, każdy najemca będzie musiał wpłacić opłatę partycypacyjną w wysokości 20 proc. kosztów wybudowania danego lokalu. Może być ona rozłożona na trzy raty.

Za najmniejsze mieszkanie opłata partycypacyjna będzie wynosiła 49 tys. zł. Za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. będzie to kwota rzędu 70 tys. zł, a za największy lokal 65 mkw. – 91 tys. zł.

Kiedy przyjdzie czas na przeprowadzkę do własnego „M” trzeba będzie również wnieść zwrotną kaucję, której stawkę ustalą radni.

W dotychczasowych realizacjach w Mogilnie i Barcinie stawka czynszu wynosi 22,88 zł za metr kwadratowy. W Świeciu również chcemy wprowadzić podobną. Dodatkowo wnioskodawcy dostaną gwarancję, że czynsz nie wzrośnie przez najbliższe pięć lat, czyli do 2029 r. Później przez dwa lata może wzrosnąć nie więcej niż o 2 zł. Myślę, że to atrakcyjna propozycja – uważa Szymon Łepski.

Do stałych kosztów trzeba jeszcze doliczyć opłaty za media. Według średniej stawki można przyjąć ich wysokość na poziomie 10,3 zł za m kw. Oznacza to, że za mieszkanie o powierzchni 35 m kw. trzeba będzie zapłacić 800 zł czynszu miesięcznie oraz 360 zł za media. Z kolei za 65-metrowe mieszkanie czynsz będzie wynosił 1487 zł, a wysokość rachunków będzie na poziomie około 670 zł.

Po 30 latach najemcy będzie przysługiwało prawo wykupu mieszkania.

Autor: red. admin