Przesuwa na górę strony

WALNE PLACHANDRY KOCIEWSKIE W PELPLINIE!

statuetka Ambasador Kociewia

To już 15 sierpnia 2023 r. odbędzie się w Pelplinie zjazd Kociewiaków i sympatyków Kociewia, czyli 4. Walne Plachandry Kociewskie, które rozpoczną się mszą św. koncelebrowaną w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. biskupa Ryszarda Kasyny z okazji parafialnego odpustu, ale także Dnia Patrona Pelplina św. Bernarda. Do tego jeszcze tradycyjnie już świętować będą pszczelarze.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a wśród nich występy zespołów folklorystycznych, stoiska z miodami i ziołami, warzywami i owocami, warsztaty pszczelarskie i pokazy rzemiosł, a także konkursy i turnieje. Ciekawie zapowiada się pokaz kulinarny pod kierunkiem Mariusza Gachewicza z udziałem KGW.

Po oficjalnym otwarciu 4. Walnych Plachandrów zostanie ogłoszony werdykt kapituły i wręczone zostaną cztery honorowe tytuły Ambasadora Kociewia i jeden tytuł Perełki Kociewia. W latach ubiegłych wyróżnienia te otrzymali m.in.: Wojciech Cejrowski, prof. Maria Pająkowska- Kensik, Stefan Gełdon, a także m.in. pelplińskie „Modraki”, „Kobiety Kwiaty Kociewia” z Koteży k. Starogardu Gd., Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej i wydawnictwo „Bernardinum”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do miasta nad Wierzycą z gotycką katedrą w centrum. Będzie okazja, aby poznać tradycję, język, folklor, obyczaje i smaki Kociewia.

Bogdan Wiśniewski

Autor: red. admin