Przesuwa na górę strony

Przyjmowanie wniosków suszowych trwa do środy 16.08.2023

sucha, popękana ziemia

W związku ze stwierdzeniem przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy wystąpienia  suszy rolniczej wśród upraw na terenie gminy Świecie istnieje możliwość złożenia wniosków o szacowanie szkód. Rolnicy mogą składać wnioski za pośrednictwem aplikacji znajdującej się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mogą to jednak zrobić producenci rolni, którzy posiadają Profil Zaufany. Aplikacja dostępna pod adresem: https://aplikacje.gov.pl/app/susza

Złożony wniosek w aplikacji rządowej jest warunkiem koniecznym do uzyskania pomocy. Jednocześnie istnieje możliwość doszacowania strat w uprawach przez Komisje powołaną przez Burmistrza Świecie, która może weryfikować poziom strat w uprawach. Wniosek złożony w celu doszacowania nie jest dokumentem pozwalającym na uzyskanie pomocy. Doszacowanie strat przez Komisję Gminną to tylko dodatkowa weryfikacja strat poniesionych w wyniku niekorzystnego zjawiska.

Wypełnione wnioski zawierające wszystkie określone i wymagane informacje, rolnicy mogą składać do Urzędu Miejskiego w Świeciu. Należy pamiętać, że komisja dokonuje lustracji upraw, które jeszcze nie zostały zebrane z pól.

Do wniosku obowiązkowym załącznikiem jest wydruk z kalkulacji lub protokołu wygenerowanego przez aplikację ”Zgłoś suszę rolniczą” i kopia wniosku o przyznanie płatności obszarowych na bieżący rok składania wniosku.

Autor: red. admin