Przesuwa na górę strony

Warsztaty fotografii tradycyjnej “Analogowe Miasto”

baner reklamujący konkurs fotograficzny analogowe miasto

To już trzecia odsłona Warsztatów fotografii tradycyjnej "Analogowe Miasto" organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej!

Tym razem skupimy się przede wszystkim na poznawaniu tajników fotografii otworkowej – camera obscura. W arkana tej techniki wprowadzi nas sam kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy Marek Noniewicz – absolwent fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1999) oraz Artystycznym Konserwatorium w Ostrawie (Czechy, 1995). Od 2001 roku prowadzi autorskie warsztaty fotograficzne, jest członkiem rzeczywistym ZPAF.

Zajęcia są skierowane do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Gminy Świecie. W ramach warsztatów organizator przygotował również konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Gminę Świecie.

Program warsztatów:
10:00 – 11.00 – Wprowadzenie – prezentacja o historii, technice i współczesnych metodach wykorzystania camera obscura.
11:00 – 13:00 – Próby naświetlania i wywoływanie.
13:00 – 13.30 – Przerwa.
13:30 – 14:00 – Dalsze naświetlanie.
14:00 – 15:00 – Reprodukcja i odwracanie prac na pozytyw, podsumowanie warsztatów.

___________________________

Data warsztatów: 07.12.2023 (czwartek), godz. 10:00-15:00

Miejsce zajęć: siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej (ul. Wojska Polskiego 141/3, dawna biblioteka)

Zapisy: kontakt@tmzs.org.pl

Organizator: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej

Partner: Gmina Świecie

Instruktor: Marek Noniewicz, rocznik 71, studiował Biologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już w czasie studiów biologicznych postanowił rozwijać swoją pasję fotograficzną podejmując naukę w Lidova Koncevator w Ostrawie, pogłębiał swoją wiedzę kontynuując naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie studiując pełnił również funkcję technologa w Katedrze Fotografii kierowanej wówczas przez profesora Stefana Wojneckiego. Po studiach podejmuje prace jako instruktor fotografii w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, następnie pracuje jako niezależny instruktor, a od 2017 roku jest kustoszem Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. Jest dyplomowanym oligofrenopedagogiem. Jako twórca pracuje w różnych mediach się video, performance i fotografii w której często sięga do technik historycznych. Dokumentuje przestrzenie pozornej nieobecności, używając fotografii analogowej próbuje znajdywać jej organiczny rodowód. Jest również wykładowcą, autorem tekstów o fotografii i kuratorem wystaw, prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii i zjawisk światłoczułych.

Autor: red. admin