Przesuwa na górę strony

Wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Gminy Świecie

Budżet obywatelski

Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego trwało od 18 do 25 września. Prawie wszystkie głosy oddano przez internet. Tylko jedna osoba skorzystała z formularza papierowego.

Do podziału w Budżecie Obywatelskim Gminy Świecie na 2024 r. było 1 mln 70 tys. zł.

W głosowaniu wzięło udział 2779 osób, które oddały łącznie 8702 głosy (każdy głosujący musiał poprzeć minimum trzy projekty). Spośród nich 2 553 mieszkańców oddało poprawny głos.

Głosowaniu poddano 22 projekty. Do realizacji w 2024 r. trafi 17 z nich.

Pięć projektów nie zostanie zrealizowanych. Powód?

  • otrzymały zbyt mało głosów w stosunku do swojego kosztu
  • wyborcy, którzy głosowali na dany projekt głosowali również na inne, więc ich głosy przełożyły się w pierwszej kolejności na sfinansowanie tych bardziej popularnych projektów

Najwięcej, bo 1030 mieszkańców poparło modernizację kojców w schronisku w Sulnówku, dzięki czemu poprawią się warunki przebywających tam psów. Zostanie też kupionych 10 nowych kojców z budami.

Drugi projekt z najwyższą akceptacją (610 osób, które zagłosowały poprawnie) to sterylizacja gospodarskich suk stróżujących z terenów wiejskich gminy Świecie i należących do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Trzecim najpopularniejszym projektem, popartym przez 531 osób, był zakup sprzętu szkoleniowego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechowie. Dzięki temu druhowie dostaną sprzęt szkoleniowy w postaci manekina ratowniczego oraz trenażera ogniowego, który umożliwi szkolenie z zakresu gaszenia pożarów.

Ciekawie przedstawiają się statystyki dotyczące wieku głosujących. Najliczniejszą grupę (35 proc.) stanowiły osoby w wieku 31-45 lat. Kolejne 27 proc. to mieszkańcy poniżej 30 roku życia, a 22 proc. w wieku od 46 do 60 lat. Najmniej było osób powyżej 60 lat – 16 proc.

Zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego i te, które nie zostaną zrealizowane dostępne są pod tym linkiem.

Wyjaśnienie diagramu dla projektów.

Autor: red. admin