Przesuwa na górę strony

Gmina z 5-milionowym dofinansowaniem na rozbudowę składowiska odpadów

Kompleks unieszkodliwiania odpadów

Gmina Świecie dostanie 5 mln zł dofinansowania na rozbudowę Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku.

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach drugiej edycji programu Polski Ład.

Dzięki tym 5 mln zł wydamy mniej pieniędzy z gminnego budżetu – wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. – To kolejna inwestycja w kompleksie w Sulnówku, dzięki której opłaty za zagospodarowanie odpadów ponoszone przez naszych mieszkańców należą do najniższych w województwie – podkreśla burmistrz.

Kwota przyznana w ramach Polskiego Ładu pokryje część kosztów rozbudowy składowiska. Ostateczną wartość zweryfikuje wynik przetargu na wykonawcę inwestycji.

Świecie planuje budowę czwartej kwatery na 6-hektarowej działce w Sulnówku, przylegającej do Eko-Wisły.

Obecnie eksploatujemy trzecią kwaterę składowiska, której pojemność za 2-3 lata zostanie wykorzystana, tak więc w celu prowadzenia dalszej działalności zakładu konieczna jest rozbudowa – zaznacza Tadeusz Werkowski, prezes gminnej spółki Eko-Wisła, zarządzającej kompleksem unieszkodliwiania odpadów w Sulnówku.

Podłoże kwatery zostanie odpowiednio zabezpieczone, aby nic nie dostawało się do wód gruntowych. Powstanie m.in. 11 studni odgazowujących, rurociąg i pompownia odcieków, sieć elektryczna i drogi wewnętrzne. Cały teren będzie ogrodzony i oświetlony. 

Dzięki instalacji odgazowującej składowisko, będziemy w stanie wykorzystać gaz składowiskowy do produkcji prądu i do podgrzewania wody na użytek zakładu. Tworzymy więc pewien zamknięty obieg, który znacznie ogranicza koszty funkcjonowania całego kompleksu – argumentuje Tadeusz Werkowski.

Rozbudowa składowiska w pełni zabezpieczy gminę Świecie w kwestii zagospodarowania odpadów na kilkanaście lat.

Ma to uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne. Nie tylko dla Eko-Wisły, ale też dla mieszkańców gminy Świecie. W tej chwili kwota 17,50 zł, jaką ponoszą za odbiór odpadów komunalnych, jest niższa niż w innych gminach w regionie – mówi Tadeusz Werkowski.

W tej chwili trwają prace projektowe. Budowa kwatery, której inwestorem będzie gmina Świecie, ma rozpocząć się jesienią tego roku i zakończy się pod koniec 2023 r.

Autor: red. admin