Przesuwa na górę strony

Tajemniczy pochówek na byłym terenie szpitala

mężczyźni z łopatami i sprzętem do wykrywania metali dokonują ekshumacji

Sprawa ciągnie się od ubiegłego roku, kiedy dotarły do nas informacje o szczątkach ludzkich znajdujących się na terenie należącym w przeszłości do Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, w pobliżu miejsca gdzie mieściło się prosektorium.

Na miejscu potwierdzono doniesienia.  Odkryto liczne kości, które później wstępnie oszacowano, że należą do kilku czy nawet kilkunastu osób, w różnym wieku, w tym dzieci. O odkryciu poinformowano Instytut Pamięci Narodowej. 2 marca tego roku pracownicy Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, działający na polecenie IPN-u przeprowadzili na miejscu prace sondażowo-ekshumacyjne. W ich wyniku odkryto kolejne szczątki, które prawdopodobnie należą do osób narodowości niemieckiej. Na to wskazują odnalezione w ich otoczeniu monety niemieckie, pochodzące z okresu po 1941 r.

O tym jakie były okoliczności śmierci ofiar ani też jak się znalazły w tym konkretnym miejscu pozostaje tajemnicą. Jedna z hipotez zakłada, że należą do ofiar obozu dla osób pochodzenia niemieckiego funkcjonującego po wojnie, przy obecnej ulicy Laskowickiej.

Gdyby ktoś z mieszkańców dysponował informacjami na temat tego tajemniczego pochówku, prosimy o kontakt – tel. 52 33 32 369.

Autor: red. admin