Przesuwa na górę strony

W Świeciu będzie trzeci zielony przystanek

Montaż zielonego przystanku

Przy ulicy Sienkiewicza powstanie kolejny zielony przystanek. Niedawno na jednej z wiat zamontowano metalowe pergole, po których piąć się będą rośliny.

Zielone przystanki to pomysł radnej Iwony Karolewskiej. Do obsadzania roślinnością wiat autobusowych zainspirowały ją podobne rozwiązania znane w innych polskich miastach.

W tym przypadku chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale również praktyczne. Wewnątrz takiej zielonej wiaty temperatura latem może być niższa od tej na zewnątrz nawet o 7 stopni Celsjusza.

Dodatkowo, jak szacują specjaliści, zielony przystanek może wyprodukować nawet 10 kg tlenu rocznie. Biorąc pod uwagę letnie upały, tylko z tego względu warto promować tego typu inwestycje.

Pierwszy zielony przystanek pojawił się w Świeciu w 2019 r. przy alei Jana Pawła II. Kolejną wiatę zaadaptowano na potrzeby pnączy i traw rok później. W tym roku roślinność ozdobi wiatę przy ulicy Sienkiewicza.

Tym razem stelażem dla roślin pnących będą efektowne metalowe pergole z motywami roślinnymi – mówi Iwona Karolewska. – Na razie zamontowano konstrukcje. Niebawem zostaną zrobione nasadzenia, które nadadzą temu miejscu wyjątkowego charakteru.     

Autor: red. admin